یوگا در زندگی و تاثیر و فواید آن

یوگا در زندگی

یوگا در زندگی

یکی از نکاتی که در مورد ورزش یوگا وجود دارد این است که معمولا افراد تمایلی به انجام آن ندارند ، اما نکته قابل توجه این است که همیشه بعد از انجامش حس خوبی را تجربه خواهیم کرد .
در اینجا به برخی تاثیرات یوگا بر زندگی و فواید پرداختن به این ورزش میپردازیم :

یوگا در زندگی

۱. یوگا باعث افزایش اعتماد به نفس می شود .
بعضی از حرکت‌های یوگا به طور خاص روی اعتماد به نفس شما کار می‌کنند. وقتی تازه شروع به کار می‌کنید این حرکات ساده هستند و به ترتیب پیشرفته‌تر می‌شوند. فراموش نکنید هیچ کس از کمی اعتماد به نفس بیشتر ضرر نمی‌کند.

۲. هر جایی می‌توانید یوگا کار کنید
شما هر جایی می‌توانید یوگا کار کنید. فقط بهتر است که زیرانداز مخصوص به خودمان را داشته باشیم، به کلاس یوگا برویم یا در خانه‌مان فضایی راحت برای این کار داشته باشیم؛ اما بدون اینها هم، در هر جایی می‌توانید یوگا کار کنید. در سفر، محل کار، کنار ساحل و… حرکات یوگا را می شود انجام داد .

۳. تنفس درست را یاد می‌گیرید
تاثیر یوگا در زندگی شما قابل توجیه نیست . شاید این مورد از نظر شما سطحی باشد اما یادگیری تنفس به روش یوگا اثرات مثبت ملموسی به همراه دارد. اثراتی از جمله موارد زیر:
فشارهای حاد و مزمن را در اطراف قلب و اعضای گوارشی از بین می‌برد.
به بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم کمک می‌کند تا بر نگرانی ناشی از نفس‌تنگی غلبه کنند زیرا یوگا ظرفیت ریه‌ها را افزایش می‌دهد.
محرک‌های عصبی مربوط به عروق قلبی را تقویت می‌کند.
اضطراب عصبی و حسی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.
با افزایش تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن، میزان سم‌زدایی را بهبود می‌بخشد.
با توزیع انرژی میان غدد داخلی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
ذهن را آرام و تعادل ذهنی و جسمی ایجاد می‌کند.

۴. شما را از حالت بدن‌تان آگاه می‌کند و حرکات بدن را اصلاح میکند .

حالت بدنی‌ افرادی ک یوگا کار می کنند به شکلی قابل توجه بهبود مییابد . حرکات یوگا به ما می آموزند با قامتی راست بایستیم ، به طوری که سر در راستای قلب، و قلب در راستای لگن‌ خاصره باشد. حتی هنگامی که نشسته‌ایم اگر حالتی خمیده به خود بگیریم، متوجه می‌شویم و طرز نشستنمان را درست می‌کنیم.

۵. یوگا لزوما ورزش گرانی نیست .
یوگا ورزش ارزانی است و حتی میتوان در خانه به آن پرداخت . با مقداری ابزار که تهیه آن بسیار راحت است .

۶. تمرکز را افزایش می دهد
با انجام یوگا، یاد می‌گیرید در لحظه زندگی کنید. با ادامه‌ی تمرینات یوگا، می آموزیم که ذهن را آرام و بر حرکت و تنفس تمرکز کنیم . گاهی بدون انجام هیچ حرکتی تنها بر تنفس تمرکز می‌کنم. توانایی آرام کردن ذهن و در آن واحد بر یک چیز تمرکز کردن، در تمام ابعاد زندگی‌ام مفید بوده است.

۷. لاغر و قوی‌تر می‌شوید
با یوگا قوی‌تر می‌شوید

شما در یوگا باید وزن بدن‌تان را تحمل کنید. انجام این حرکات با تمرینات بیشتر برای شما طی گذشت زمان آسان‌ترمیشود زیرا ما قوی‌تر می‌شویم . همچنین لاغرتر شده‌ و لباس‌هایمان حتما کمی گشاد میشوند . به گفته‌ی مجله‌ی سلامت (Health)، اگر به دنبال لاغر شدن و در عین حال داشتن ظاهری زیبا هستید، سریع‌ترین روش، انجام منظم حرکات یوگا است.تاثیر یوگا در لاغری اجتناب ناپذیر است و این تنها با پیگیری مستمر حاصل میشود .

۸. یوگا استرس را از بین می‌برد
تاثیر یوگا در زندگی و استرس بر هیچ کس پوشیده نیست . بنا بر نظر مجله‌ی «پریوِنشِن» (Prevention )، در دوره‌ی گذار، مثل زمان تعطیلات، یا هر زمانی که اوضاع زندگی کمی پیچیده است، تمرینات کوتاه یوگا (حتی به اندازه‌ی ۱۰ دقیقه، اگر بیشتر از این وقت ندارید) باعث کاهش تنش می‌شوند.

به دلایل مختلف، یوگا ورزش فوق‌العاده‌ای است و مزایای آن بسیار بیشتر از آن چیزی است که در این فهرست ذکر شد. اگر تا به حال سراغ یوگا نرفته‌اید، آن را امتحان کنید. حتی تمرین‌هایی به مدت تنها ۱۰ دقیقه هم اثرگذارند. اگر پیش از این یوگا کار کرده‌اید، سعی کنید آن را به طور پیوسته و منظم ادامه دهید. مطمئن باشید اثرات مثبت یوگا ارزش صرف وقت و تلاش را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *